Pisanie pracy magisterskiej to dla każdego studenta źródło ogromnego stresu. Siłą rzeczy pojawia się pytanie, czy wysiłek włożony w tę pracą dyplomową przełoży się w przyszłości na sukces finansowy. W poniższym artykule przedstawimy branże, które świetnie rozwijają się nie tylko w Poznaniu, ale również w całej Polsce. Przedstawione tu zostaną także rozmaite refleksje dotyczące roli pracy dyplomowe w dalszej karierze.


Branże, które świetnie się rozwijają zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce.

W Poznaniu, podobnie, jak w całym kraju dynamicznie rozwija się informatyka. Ogłoszeń dla informatyków jest dużo i wciąż ich przybywa. Szacuje się, że obecnie istnieje w Polsce deficyt programistów na poziomie 60 000 osób. Zaletą informatyki jest to, że można się jej tanio uczyć w zaciszu własnego domu.

Następną branżą, która szybko się w Polsce rozwija, jest szeroko pojęta logistyka. Można wręcz powiedzieć, że jest to Polska specjalizacja. Nie potrzeba tu świetnego wykształcenia, aby w tej branży zarabiać bardzo dobre pieniądze. Eksperci po szkołach logistycznych mogą liczyć tu na naprawdę wysokie zarobki, choć nie tylko oni. Bardzo potrzebni są obecnie kierowcy tir-ów, a nawet szeregowi pracownicy magazynowi.

Można powiedzieć, że te dwie branże przodują w zarobkach. W Polsce ogólnie bardzo mało jest pracy dla osób z wykształceniem chemicznym oraz fizycznym. Warto jest śledzić ogłoszenia o prace, które można znaleźć w specjalistycznych portalach internetowych. Stanowią one swego rodzaju barometr, który pokazuje, jakie kompetencje są potrzebne, a jakie nie.

Pisanie pracy magisterskiej, a perspektywy zawodowe

Pisanie pracy magisterskiej to z pewnością ciekawy wstęp do przyszłej kariery. Taka praca dyplomowa nie powinna być oderwana od problematyki biznesowej. Im bardziej dana praca magisterska jest powiązana z praktyką, tym lepiej. Tworzenie pracy magisterskiej dotyczących zagadnień czysto abstrakcyjnych raczej nie pomoże w karierze.

Czasami zdarza się, że temat pracy magisterskiej staje się wręcz inspiracją do założenia własnego biznesu. Tak często się dzieje w przypadku studentów informatyki. Prace dyplomowe z informatyki są często bardzo ciekawymi projektami, które mają spory potencjał komercyjny. Podsumowując, warto, aby patrzeć na swoją pracą dyplomową jako źródło cennej wiedzy oraz pewien punkt odniesienia do przyszłej kariery, nie zaś jak na zło konieczne.

Refleksja o rynku pracy

Należy pamiętać o tym, że rynek pracy szybko się zmienia. Najlepiej wciąż rozwijać swoją wiedzę. Nie jest tajemnicą, że technologia szybko się rozwija. Kompetencje, które dzisiaj są przydatne, jutro mogą stracić na znaczeniu. Pewne trendy na rynku pracy już widać i najprawdopodobniej się nie zmienią. Coraz trudniej będzie na rynku humanistom. Poza pracą w sprzedaży ciężko im będzie o dobrze płatne stanowiska. Popyt rósł będzie na programistów, ponieważ coraz więcej urządzeń i usług będzie bazowało na wysokiej technologii informatycznej.